Juosta 5

2012 metai

2013-04-18
Palaikome projekto SVEIKASVAIKAS.LT misiją, todėl padėjome jo iniciatoriams teisinėmis paslaugomis – parengėme sutartis su prekybos tinklais, maisto produktų gamintojais ir konsultavome dėl prekės ženklo įvedimo į rinką bei naudojimo.

Palaikome projekto SVEIKASVAIKAS.LT misiją, todėl padėjome jo iniciatoriams teisinėmis paslaugomis – parengėme sutartis su prekybos tinklais, maisto produktų gamintojais ir konsultavome dėl prekės ženklo įvedimo į rinką bei naudojimo. Smagu padėti gerai iniciatyvai ir prisidėti prie to, kad visi valgytume ir gyventume sveikiau. Kviečiame apsilankyti atsinaujinusioje svetainėje www.sveikasvaikas.lt ir sekti naudingą informaciją Facebook'e.

Plačiau
2012-12-12
Pavieniai išradėjai liko už borto, nes valstybė jiems nebetiesia pagalbos rankos. Mūsų šalies įmonės irgi nepuola registruoti išradimų, nes tai padaryti visoje Europoje pernelyg brangu. Viltį įžiebia vakar priimtas Europos Parlamento sprendimas.


Pavieniai išradėjai liko už borto, nes valstybė jiems nebetiesia pagalbos rankos. Mūsų šalies įmonės irgi nepuola registruoti išradimų, nes tai padaryti visoje Europoje pernelyg brangu. Viltį įžiebia vakar priimtas Europos Parlamento sprendimas.

Mokslininkai ir išradėjai Lietuvoje pritilo.

Pastaruoju metu nuseko ir prašymų išduoti patentus, kuriuos mūsų šalyje teikė kitų Europos valstybių išradėjai, srautas.

Registruoti išradimą ir pasirūpinti visapusiška jo apsauga labai brangu, tad retas išradėjas ryžtasi tokiam iššūkiui.

Reikia tūkstančių litų

Žiedinė dviejų lygių sankryža „Pinavia”, kurią įvairiais keliais pasiekę automobiliai prasilenkia skirtinguose lygiuose, – inžinieriaus Stanislovo Buteliausko išradimas.

Prieš ketverius metus patentavęs jį Lietuvoje vilnietis vėliau gavo JAV, Rusijos, Ukrainos, Kanados patentus. Šįmet gegužę jis sulaukė ir geros žinios iš Europos patentų tarnybos. Tačiau jos suteiktas Europos patentas – tik ledkalnio viršūnė. Kad išradimo apsaugos sistema galiotų visose Europos valstybėse, jį tenka registruoti kiekvienoje jų. Ir tai išradėjui iš kišenės kaskart ištraukia po 4–10 tūkst. litų.

„Jei ne sūnaus finansinė parama, vargu ar tokiam žygiui būčiau ryžęsis”, – užsiminė S.Buteliauskas.

Aruodas lieka apytuštis

Pasak Lietuvos patentų biuro (LPB) Išradimų skyriaus vedėjo Zenono Valasevičiaus, per 11 mėnesių prašymų išduoti nacionalinius patentus gauta maždaug dešimčia daugiau nei pernai.

Jo nuomone, daugiau įmonių šįmet siekia apsaugoti išradimus, nes valstybė daugiau pinigų skyrė patentų sąnaudoms kompensuoti.

LPB duomenimis, 2011-aisiais Lietuvoje įsigaliojo 1125 Europos patentai, o mūsų šalies išradėjams išduoti 85 patentai.

Ūkio ministerijos duomenimis, pernai parama buvo skirta 14 pramoninės nuosavybės teisių apsaugos projektų, kuriuos teikė mokslo institucijos ir įmonės.

Jiems iš viso skirta apie 231,5 tūkst. litų paramos. Šiemet parama (per 372 tūkst. litų) suteikta 17 projektų. Dar 70 paraiškų yra vertinamos.

Išradimai – ir menkaverčiai

„Lietuvoje labai mažai įmonių, skiriančių dėmesio inovacijoms. Tos, kurios tai daro, neskuba patentuoti išradimų”, – sakė Lietuvos pramonininkų konfederacijos atstovas Sigitas Besagirskas.

Pasak jo, bėdų sukelia ir tai, kad mokslininkai su verslininkais vis dar neįstengia dirbti išvien.

Ūkio ministerijoje yra sudaryta stebėsenos grupė, kurios žodis yra lemiamas skiriant paramą išradėjams patento išlaidoms padengti. S.Besagirskas, kaip šios grupės narys, nekart buvo ir kuriozinių situacijų liudininkas.

„Pavyzdžiui, prieš porą metų buvo patentuota žvakė-atvirukas. Tačiau jei tokią žvakę kas nors ir nukopijuotų, ar išradėjas turėtų pinigų apsiginti teisme?” – svarstė S.Besagirskas.

Reikia daug sumokėti

Aušra Pakėnienė, Patentinė patikėtinė

„Europos patentų Lietuvoje įteisinama po keletą dešimčių per mėnesį. Bet daugiausia paraiškų teikia verslas – farmacijos, telekomunikacijų, inžinerinės įmonės.

Patento sąnaudos – didelės, retam iš pavienių išradėjų jos pakeliamos. Europos patentų tarnybos išduotas patentas – tik pradžia. Vėliau šį patentą tenka įteisinti kiekvienoje išradėjo pasirinktoje Europos valstybėje, tai kainuoja tikrai ne vieną dešimtį eurų.

Be to, trečiaisiais patento galiojimo metais pradedamas mokėti jo palaikymo mokestis. Jis kasmet didėja.

Lietuvoje įmonės šiemet šiek tiek atkuto, nes Mokslo ir inovacijų agentūra vėl dengia 95 proc. Europos patento registravimo išlaidų. Pernai ši kompensacija buvo sumažėjusi kone perpus. Tačiau fiziniams asmenims išlaidos apskritai nekompensuojamos.”

Palengvino įmonių naštą

Po dešimtmečius trukusių diskusijų vakar Europos Parlamentas (EP) pagaliau ryžosi priimti teisės aktus, kurie atkėlė vartus bendram Europos patentui.

Europos Komisijos skaičiavimu, gauti patentą visose ES šalyse šiuo metu įmonėms vidutiniškai kainuoja apie 36 tūkst. eurų (apie 124 tūkst. litų), daugiausia tai išlaidos vertimams.

Naujoji EP patvirtinta sistema automatiškai suteiks patentinę apsaugą 25 ES valstybėse (prie ES patento neprisijungė Ispanija ir Italija). Komisijos skaičiavimu, gauti naująjį ES patentą įmonei kainuos maždaug aštuonis kartus mažiau nei šiuo metu.

Nuo 2014 m. įsigaliosianti nauja sistema leis įmonėms patentavimo sąnaudas sumažinti kone 80 proc. Viliamasi, kad tai padidins ES konkurencinį pranašumą prieš JAV ar Japonijos rinkas.

Šaltinis: Audrė Srėbalienė ("Lietuvos rytas")

Plačiau
2012-11-28
Nuotekų valymo įrenginių gamintojui „Feliksnavis“ (atstovaujamam AAA Baltic Service Company) teisme pavyko įrodyti, kad „Traidenio“ kaip nuosavas išradimas užpatentuota technologija nėra nei nauja, nei atitinka išradimo lygį.

Vilnius, lapkričio 28 d. (BNS). Nuotekų valymo įrenginių gamintojui „Feliksnavis“ (atstovaujamam AAA Baltic Service Company) teisme pavyko įrodyti, kad „Traidenio“ kaip nuosavas išradimas užpatentuota technologija nėra nei nauja, nei atitinka išradimo lygį.


Po kelerius metus trukusio bylinėjimosi teismai padėjo tašką dviejų aršiai konkuruojančių nuotekų valymo įrenginių gamintojų byloje. Apeliacinis teismas, šiemet spalį paliko nepakeistą Vilniaus apygardos teismo nutartį, kurioje nurodoma, kad „Traidenio“ technologija nėra nauja, trečiadienį rašo „Verslo žinios“. Sprendimas dar gali būti apskųstas Aukščiausiajam teismui.


„Ekspertizę byloje atliko ne tos srities specialistai. Kai atima patentą dėl garažinės firmelės skundo, pasekmės mums, parduodantiems produkciją 16-oje šalių, gali būti tragiškos. Tai dar vienas teismų korupcijos atvejis Lietuvoje“, - teigė „Traidenio“ generalinis direktorius Sigitas Leonavičius.


„Feliksnavo“ vadovas Andrius Semoniovas džiaugėsi, kad teismas užkirto kelią konkurentams piktnaudžiauti patentu.


„Į teismą kreipėmės, kai tik sužinojome, jog „Traidenis“ patentuoja kaip savo išradimą gamybos būdą, kuris iš tikro nėra jokia naujiena. Mes jį naudojome jau kelerius metus, iki jie sugalvojo patentuoti, pasaulyje jis taikomas jau ne vieną dešimtmetį. Siekėme, kad patentas būtų panaikintas, nes baiminomės, kad mojuodami juo konkurentai gali ateiti pas mus ir uždrausti gamybą“, - teigė A.Semionovas.

Šaltinis: www.bns.lt

Plačiau
2012-10-17
„Google“ Europos Sąjungos asmens duomenų saugojimo ir vartotojų apsaugos agentūrų dėmesį atkreipė šių metų kovo mėnesį įvedusi bendrą privatumo politiką visoms savo teikiamoms paslaugoms, kurios apjungia tokius kanalus kaip „Youtube“ ir „Gmail“. Po keleto mėnesių trukusio tyrimo, kuriam vadovavo Prancūzijos nacionalinė kompiuterijos ir pilietinių laisvių komisija, buvo rasta 12 privatumo politikos pažeidimų bei rekomenduota juos pašalinti.

„Google“ Europos Sąjungos asmens duomenų saugojimo ir vartotojų apsaugos agentūrų dėmesį atkreipė šių metų kovo mėnesį įvedusi bendrą privatumo politiką visoms savo teikiamoms paslaugoms, kurios apjungia tokius kanalus kaip „Youtube“ ir „Gmail“. Po keleto mėnesių trukusio tyrimo, kuriam vadovavo Prancūzijos nacionalinė kompiuterijos ir pilietinių laisvių komisija, buvo rasta 12 privatumo politikos pažeidimų bei rekomenduota juos pašalinti.

 

„Manęs nestebina tokios Prancūzijos nacionalinės kompiuterijos ir pilietinių laisvių komisijos išvados. Rinkdama informaciją iš visų vartotojo naudojamų paslaugų, „Google“ turėjo galimybę surinkti ir susisteminti daugybę vartotojo asmeninių duomenų ir juos panaudoti savo tikslams, tokiems kaip reklama. Tuo tarpu paslaugų naudotojas nežinojo, kokiems tikslams jo asmens duomenys renkami. Tai akivaizdus asmens duomenų apsaugos teisinio reglamentavimo ir privatumo pažeidimas“, – sakė AAA Baltic Service Company advokatas A. Iškauskas.

 

Anot jo tai, kad „Google“ gali spekuliuoti net tokiais asmens duomenimis, kaip kreditinės kortelės duomenys ar vartotojo buvimo vieta, yra akivaizdus įrodymas, kad anksčiau ar vėliau kompanijai turėjo būti pareikštos pretenzijos dėl privatumo politikos ir asmens duomenų apsaugos sistemų.

 

Negana to, konstatuota, kad „Google“ neteikia informacijos, kur ir kaip panaudojami vartotojų asmens duomenys bei kiek laiko jie yra saugomi „Google“ duomenų bazėse. Vartotojai neturi pasirinkimo laisvės naudotis bendrąja paskyra ar turėti atskirą prisijungimą kiekvienai „Google“ paslaugai.

 

Prancūzijos nacionalinės kompiuterijos ir pilietinių laisvių komisija nurodė, kad „Google“ nusiųstas raštas yra rekomendacinis. Tačiau jei korporacija nesiims priemonių pažeidimus pašalinti per artimiausius 3-4 mėn., bus imtasi teisinių veiksmų. „Google“ nusiųstą laišką pasirašė 27 Europos duomenų apsaugos agentūros. Dokumentą sudaro trys dalys – atrastų pažeidimų sąrašas, rekomendacijos ir papildomi pastebėjimai, pavyzdžiui, kad „Google“ privalo informuoti savo vartotojus apie jų teisę kuriant „Google“ paskyrą nebūtinai nurodyti tikrą vardą ir pavardę.

 

„Google“ atstovai teigia šiuo metu nagrinėjantys gautą informaciją, tačiau nemano, kad „Google“ privatumo politika kertasi su Europos Sąjungos teise. Manoma, kad kompanijai šis komisijos sprendimas gali kainuoti kelis šimtus milijonų dolerių.

 

„Mano nuomone, kompanija privalės keisti savo privatumo politiką ir panaikinti rastus pažeidimus. Tai ne pirmas kartas, kai „Google“ patenka į atsakingų institucijų nemalonę dėl vartotojų asmens duomenų saugojimo. Teisinis ginčas su Europos Sąjunga kompanijai atneštų daugiau nuostolių nei pažeidimų panaikinimas, ir ne tik finansinių nuostolių“, – pridūrė advokatas A. Iškauskas.

 

Jau 20 metų Lietuvoje veikiančią AAA Baltic Service Company tarptautinis žurnalas „Managing Intellectual Property“ nuo 1999 m. kasmet skelbia viena iš geriausių įmonių Baltijos valstybėse, dirbančių prekių ženklų, patentų ir autorinės teisės srityse. AAA Baltic Service Company turi biurą Estijoje, atstovus Latvijoje ir kitose šalyse. 2010 m. advokatų kontora tapo tarptautinės organizacijos European Law Firm nare.

Plačiau
2012-09-24
Skubame pasidžiaugti, kad rugpjūčio mėnesio išradimu buvo išrinktas mūsų kliento patentas nr. 5859 Ultragarsinis srauto matuoklis.

Skubame pasidžiaugti, kad rugpjūčio mėnesio išradimu buvo išrinktas mūsų kliento patentas nr. 5859 Ultragarsinis srauto matuoklis.


Lietuvos technikos bibliotekos Patentinės informacijos centras renka mėnesio išradimus ir juos publikuoja savo interneto svetainėje. „Mėnesio išradimas“ renkamas siekiant skatinti Lietuvos išradėjų techninės kūrybos veiklą bei patentų sistemos naudojimą šalyje.

Plačiau
2012-09-06
AAA Baltic Service Company advokatas ir partneris Andrius Iškauskas dalyvaus tarptautinio gyvybės mokslų forumo „Life Sciences Baltics 2012“ start-up‘ų programoje. Jis taps vienu iš programos mentorių ir konsultuos gyvybės mokslų inovacijų verslų kūrėjus savo ekspertinės srities klausimais – apie įmonių kūrimą ir teisinius veiklos aspektus, intelektinės nuosavybės apsaugą.

AAA Baltic Service Company advokatas ir partneris Andrius Iškauskas dalyvaus tarptautinio gyvybės mokslų forumo „Life Sciences Baltics 2012“ start-up‘ų programoje. Jis taps vienu iš programos mentorių ir konsultuos gyvybės mokslų inovacijų verslų kūrėjus savo ekspertinės srities klausimais – apie įmonių kūrimą ir teisinius veiklos aspektus, intelektinės nuosavybės apsaugą.

 

„Life Sciences Baltics 2012“ vyks rugsėjo 12-14 d. Vilniuje. Forumo renginiai apims konferenciją, partnerystės renginį, „Start-up“ programą, studentų konferenciją „The Coins“ ir Baltijos šalių gyvybės mokslų pramonės parodą. Renginyje dalyvaus svečiai iš įvairių Europos Sąjungos ir viso pasaulio šalių – savo srityse iškilūs mokslininkai ir verslo ekspertai.

 

Start-up‘ų programa startuos kiek anksčiau nei pats forumas ir vyks rugsėjo 10-14 dienomis. Joje kviečiami dalyvauti žmonės, turintys verslo idėjų iš įvairių gyvybės mokslų sričių – nuo farmacijos iki biotechnologijų ir medicinos. Start-up‘ų kurėjai išklausys verslo pagrindų ir idėjų pardavimo mokymo kursą ir savo idėjas galės pristatyti investuotojams. Viena kūrėjų komanda laimės vizitą į biotechnologijų centrą JAV Akrono mieste, o vizito programa bus pritaikyta pagal jų veiklos specifiką.

Daugiau apie „Start-up“ programą – www.lsb2012.com/en/startup-programme/programme.

 

Pagrindinis „Life Sciences Baltics 2012“ akcentas bus tarptautinė konferencija, tarp kurios pranešėjų –2009 m. Nobelio premijos laureatė prof. Ada E.Yonath, Europos vaistų agentūros direktorius Guido Rasi, Europos farmacijos pramonės ir asociacijų federacijos generalinis direktorius Richardas Bergstromas, Kauno technikos universiteto (KTU) rektorius Petras Baršauskas, daugybė kitų pasaulyje pripažintų ir gyvybės mokslų srityje nusipelniusių asmenybių.

 

Į renginį atvažiuos daug užsienio lietuvių – Dr. Jokūbas Žiburkus iš Hjustono universiteto Biologijos ir biochemijos departamento; Norvegijoje Radium ligoninės Radiacinės biologijos departamente ir Oslo universiteto ligoninėje dirbantis mokslininkas Dr. Petras Juzėnas; pasaulyje unikalius tyrimus vykdantis Svinburno technologijos universiteto profesorius ir Mikrofotonikos centro (CMP) direktoriaus pavaduotojas Saulius Juodkazis ir kiti.

 

Forumas „Life Sciences Baltics 2012“ – pirmasis ir didžiausias tokio pobūdžio renginys Lietuvoje ir visame Baltijos regione. Jį organizuoja VšĮ „Versli Lietuva“, renginio strateginė partnerė – LR ūkio ministerija.

 

Išsamiau susipažinti su „Life Sciences Baltics 2012“ programa ir registruotis dalyvauti forumo renginiuose galima interneto svetainėje www.lsb2012.com.

Plačiau
2012-08-29
Rugsėjo 1-ąją įsigaliojantis Mažųjų bendrijų įstatymas Lietuvoje sudarys palankesnes sąlygas „start-up‘ų“ – inovacijų verslų – kūrimuisi ir jų veiklos įteisinimui. Mažosios bendrijos – tai tarpinis variantas tarp individualiųjų įmonių ir uždarųjų akcinių bendrovių (UAB). Pasak Andriaus Iškausko, advokatų kontoros AAA Baltic Service Company advokato, naujasis įstatymas pagerins veiklos sąlygas inovacijų kūrėjams ir prisidės prie verslumo skatinimo Lietuvoje.

Rugsėjo 1-ąją įsigaliojantis Mažųjų bendrijų įstatymas Lietuvoje sudarys palankesnes sąlygas „start-up‘ų“ – inovacijų verslų – kūrimuisi ir jų veiklos įteisinimui. Mažosios bendrijos – tai tarpinis variantas tarp individualiųjų įmonių ir uždarųjų akcinių bendrovių (UAB). Pasak Andriaus Iškausko, advokatų kontoros AAA Baltic Service Company advokato, naujasis įstatymas pagerins veiklos sąlygas inovacijų kūrėjams ir prisidės prie verslumo skatinimo Lietuvoje.

 

„Lietuvoje yra daug žmonių, turinčių idėjų ir norinčių kurti inovacijų verslus, bet teisinė aplinka tam iki šiol nebuvo palankiausia. Tokie verslai kuriami turint idėją ir noro ją įgyvendinti, tačiau įmonių valdymo žinių ir daug finansinių išteklių jų kūrėjai paprastai neturi. Be to, svarbu, kad teisinius formalumus galima būtų sutvarkyti greičiau ir paprasčiau, o pagrindinį dėmesį skirti idėjos įgyvendinimui. Naujoji teisinė forma inovacijų kūrėjams bus ypač palanki, nes nereikalaujama turėti įstatinio kapitalo, o steigėjai už jos skolas neatsako asmeniniu turtu“, – sakė AAA Baltic Service Company advokatas A. Iškauskas.

 

Pasak jo, individualiosios įmonės teisinė forma inovacijų verslų kūrėjams nebuvo palanki, kadangi tokiuose versluose dalį sėkmės lemia bendraminčių pritraukimas ir bendras darbas plėtojant idėją.

 

Pagal naująjį įstatymą mažąją bendriją galės įsteigti iki 10 fizinių asmenų. Bendrijos valdymas bus paprastesnis nei UAB. Joms, kaip ir UAB, bus taikomas 20 proc. gyventojų pajamų mokestis, bet finansinę apskaitą galės tvarkyti patys mažosios bendrijos nariai. Į individualiąsias įmones mažosios bendrijos bus panašios ir tuo, kad joms bus taikomas mažesnis – 35,3 proc. – „Sodros“ įmokų tarifas ir „Sodros“ įmokų „lubų“ lengvata.

 

Bendrijos narys negalės turėti darbo santykių su mažąja bendrija, bet iš jos gaunamos pajamos – avansu išmokamas pelnas – priskiriamos su darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais susijusioms pajamoms. Kaip ir individualiosiose įmonėse, socialinio draudimo įmokų čia nereikia mokėti nuo pajamų, didesnių nei 5.952 litų per mėnesį arba 71.424 litų per metus.

 

Mažosios bendrijos narių socialinės garantijos bus analogiškos taikomoms individualių įmonių savininkams, tikrųjų ūkinių bendrijų ir komanditinių ūkinių bendrijų nariams.

Plačiau
2012-08-01
Advokatų kontoros AAA Baltic Service Company partnerė, advokatė Daiva Ušinskaitė-Filonovienė tapo Lietuvos banko įsteigtos Vartotojų ir bankų tarybos nare. Į naująją tarybą, kuri sieks bankų ir jų klientų interesų darnos, advokatę delegavo Investuotojų asociacija.

Advokatų kontoros AAA Baltic Service Company partnerė, advokatė Daiva Ušinskaitė-Filonovienė tapo Lietuvos banko įsteigtos Vartotojų ir bankų tarybos nare. Į naująją tarybą, kuri sieks bankų ir jų klientų interesų darnos, advokatę delegavo Investuotojų asociacija.

 

Vartotojų ir bankų tarybą Lietuvos bankas įsteigė ir jos veiklą koordinuos siekdamas tvarios finansų rinkos plėtros. Taryba nustatys aktualiausias ir skubiausiai spręstinas praktines vartotojų ir bankų klientų santykių problemas, siūlys jų sprendimo būdus. Lietuvos bankas tikisi, kad taryba pateiks pasiūlymų, kaip tobulinti finansinių paslaugų sektoriaus reguliavimą, vartotojų ir bankų ginčų sprendimą, įtvirtinti aukštais etikos standartais pagrįstą verslo praktiką.

 

„Tikimės, kad bendras su Lietuvos bankais darbas taryboje prisidės prie geresnės, efektyvesnės finansinių paslaugų aplinkos kūrimo ir padidins vartotojų ir paslaugų teikėjų tarpusavio supratimą bei bendradarbiavimą, kurio iki šiol tikrai trūko“, – sakė D. Ušinskaitė-Filonovienė.

 

Komentuodamas tarybos įsteigimą, Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas sakė: „Steigdami šią tarybą imamės taikdario misijos – tikimės ir siekiame, kad bankams ir jų klientams atstovaujančios institucijos bendradarbiautų glaudžiau ir veiksmingiau. Taryba turėtų tapti ta vieta, kur neretai bendros kalbos nerandančios pusės išgirs viena kitą ir konstruktyviai dirbdamos ras sprendimus, kurie duos apčiuopiamos praktinės naudos ir finansinių paslaugų teikėjams, ir jų klientams“.

 

Planuojama, kad rudenį taryba pateiks pasiūlymų dėl geresnės praktikos įtvirtinimo informuojant vartotojus apie jų teises, finansinių paslaugų riziką bei sąnaudas, taip pat praktinių rekomendacijų, kaip spręsti įsisenėjusias problemas, susijusias su kredito sutarčių sąlygų keitimu, įsipareigojimų nevykdymu ir pan.

 

Taryboje dirbs Lietuvos bankų asociacijos ir finansinių paslaugų vartotojų interesams atstovaujančių institucijų deleguoti atstovai. Kartu su D. Ušinskaite-Filonoviene Vartotojų ir bankų tarybą sudarys Rūtenis Paukštė, Vytautas Kalmatavičius (Lietuvos bankų klientų asociacija), Zita Čeponytė (Lietuvos vartotojų institutas) bei bankų atstovai Audrius Matikiūnas (SEB), Vilmantas Martišius („Nordea“), Žygimantas Stankevičius (DNB), Mindaugas Morkūnas („Swedbank“).

 

Į tarybą ją delegavusios Investuotojų asociacijos valdybos narė D. Ušinskaitė-Filonovienė yra nuo 2011 metų. Savo veikla asociacija siekia ugdyti investuotojų kompetenciją, skaidrinti kapitalo rinką ir ginti smulkiųjų investuotojų interesus. Šiuo metu ji vienija daugiau nei 600 narių. Šių metų pradžioje NASDAQ OMX Vilnius birža Investuotojų asociacijai skyrė specialų apdovanojimą Investuotojų asociacijai už indėlį tobulinant Lietuvos kapitalo rinką, aktyviai ginant smulkiųjų investuotojų interesus, šviečiant visuomenę investavimo klausimais, teikiant pasiūlymus kaip užtikrinti geresnę smulkiųjų akcininkų teisių apsaugą.

Plačiau
2012-07-16
Europos Sąjungos (ES) Teisingumo teismas, nagrinėdamas Austrijos elektroninės parduotuvės bylą, nusprendė, kad dabar plačiai paplitusi tvarka, kai pirkėjas apie prekių pardavimo, grąžinimo ir garantijos sąlygas informuojamas tik pateikiant jam nuorodą internete, neatitinka ES teisės reikalavimų. Pasak Andriaus Iškausko, advokatų kontoros AAA Baltic Service Company advokato, teismo išaiškinimas reiškia, kad klientų informavimą turės gerinti ir Lietuvos interneto prekyvietės.

Europos Sąjungos (ES) Teisingumo teismas, nagrinėdamas Austrijos elektroninės parduotuvės bylą, nusprendė, kad dabar plačiai paplitusi tvarka, kai pirkėjas apie prekių pardavimo, grąžinimo ir garantijos sąlygas informuojamas tik pateikiant jam nuorodą internete, neatitinka ES teisės reikalavimų. Pasak Andriaus Iškausko, advokatų kontoros AAA Baltic Service Company advokato, teismo išaiškinimas reiškia, kad klientų informavimą turės gerinti ir Lietuvos interneto prekyvietės.

 

„Esame įpratę, kad perkant internete pažymime, kad sutinkame su pardavėjo sąlygomis, kurias galima pažiūrėti paspaudus nuorodą. Teisingumo teismas nusprendė, kad to nepakanka. Taip pateikiamos sąlygos vėliau gali būti pakeistos, o nuorodos pateikimo nepakanka, kad pirkėjas būtų gerai informuotas apie visas pirkimo sąlygas“, – sakė advokatas A. Iškauskas.

 

Elektroninę prekybą reglamentuoja Europos Parlamento ir Tarybos Nuotolinės prekybos direktyva. Ji numato, jog pirkėjas turi gauti informaciją apie tiekėjo tapatybę, pagrindines prekių ar paslaugų ypatybes, prekių ar paslaugų kainą, įskaitant visus mokesčius, jei reikia, pristatymo kainą, sutarties atsisakymo teisės galiojimą ir kita.

 

„Pagal direktyvos reikalavimus, visą šią informaciją pirkėjas turi gauti raštu ar kita jam tinkama ir prieinama ilgalaike forma. Tokį reikalavimą pardavėjas gali įgyvendinti pagrindines sąlygas pateikdamas raštu, elektroniniame laiške arba suteikęs galimybę pirkėjui parsisiųsti iš svetainės sąlygas, galiojančias sandorio sudarymo metu“, – teigė A. Iškauskas.

 

Teismo nagrinėtoje byloje konfliktas kilo, nes vartotojas tik gavęs sąskaitą už paslaugas sužinojo, kad atsisakė sutarties atsisakymo teisės ir negali jos nutraukti. Su tuo pirkėjas formaliai sutiko, varnele pažymėjęs „Sutinku su sąlygomis“.

 

„Ko gero, išvengti tokių problemų ir užtikrinti, kad žmonės gaus visą informaciją ir galės ją išsaugoti, lengviausia būtų ją pirkėjui išsiunčiant elektroniniu paštu arba svetainėje patalpinant PDF formato failą su galiojančiomis sąlygomis ir pasiūlant jas parsisiųsti. Sprendimas visai nereiškia, kad pirkėjai turi pasirašyti popierines sutartis. Jis elektroninės prekybos nesuvaržo“, – sakė advokatas A. Iškauskas.

 

Ši byla pradėta nagrinėti į Austrijos teismus pirkėjui kreipusis dėl bendrovės „Content Services“ paslaugų. Ši bylą pralaimėjo Vienos prekybos teisme ir sprendimą apskundė Vienos Aukščiausiajam teismui, kuris, manydamas, kad bylai išspręsti būtinas Nuotolinės prekybos direktyvos išaiškinimas, kreipėsi į Teisingumo Teismą.

Plačiau
2012-07-04
2012 metų birželio 29 dieną po dvi dienas trukusių diskusijų Europos Taryba pateikė rekomendacijas dėl vieningo patento teismo pirmos instancijos centrinio padalinio buveinės. Ši buveinė kartu su pirmos instancijos teismo prezidento biuru bus įkurta Paryžiuje, o pirmasis prezidentas turėtų būti paskirtas iš šalies narės, atsakingos už minėtą buveinę.

2012 metų birželio 29 dieną po dvi dienas trukusių diskusijų Europos Taryba pateikė rekomendacijas dėl vieningo patento teismo pirmos instancijos centrinio padalinio buveinės. Ši buveinė kartu su pirmos instancijos teismo prezidento biuru bus įkurta Paryžiuje, o pirmasis prezidentas turėtų būti paskirtas iš šalies narės, atsakingos už minėtą buveinę.

 

Atsižvelgiant į specifinį patentų bylų pobūdį ir aukštų standartų užtikrinimo poreikį, bus įkurti du centrinio padalinio skyriai – Londone, kur bus nagrinėjamos bylos susijusios su chemijos, farmacijos, žmogaus poreikių tenkinimo sričių patentais ir Miunchene, kur bus nagrinėjamos bylos susijusios su mechaninės inžinerijos srities patentais.

 

Patentų ginčai taip pat galės būti nagrinėjami Europos Bendrijų šalyse narėse nacionaliniame ar regioniniame teisme, priklausomai nuo to, kokią teismų sistemą ši pasirinks - centrinę, regioninę ar nacionalinę. Lietuva kol kas nėra priėmusi sprendimo, kokią iš patentų teisminių ginčų sprendimo sistemų pasirinkti.

 

Europos Taryba taip pat pateikė rekomendacijas dėl 6-8 straipsnių pašalinimo iš Tarybos ir Europos Parlamento Reglamento dėl sustiprinto bendradarbiavimo kuriant vieningo patento apsaugos įgyvendinimo. Ilgų diskusijų dėl šio pašalinimo motyvas – apriboti galimą Europos Teisingumo teismo įtaką, jeigu ateityje į teismą būtų kreiptasi dėl teisės normų aiškinimo.

Plačiau
2012-06-19
Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) pakvietė Lietuvos bendrovės ir organizacijas teikti paraiškas paramai patentų ir pramoninio dizaino registravimui gauti. Tokia parama Lietuvoje teikiama jau ketvirtus metus, nuo 2009 metų. AAA Baltic Service Company patentinė patikėtinė Aušra Pakėnienė atkreipia dėmesį, kad šiemet šios paramos teikimo taisyklės yra palankesnės verslui.

Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūra (MITA) pakvietė Lietuvos bendrovės ir organizacijas teikti paraiškas paramai patentų ir pramoninio dizaino registravimui gauti. Tokia parama Lietuvoje teikiama jau ketvirtus metus, nuo 2009 metų. AAA Baltic Service Company patentinė patikėtinė Aušra Pakėnienė atkreipia dėmesį, kad šiemet šios paramos teikimo taisyklės yra palankesnės verslui.

 

„Šiemet paramos teikimo sąlygos smarkiai skiriasi nuo buvusių 2011 metais, kai verslui buvo kompensuojama iki 50 proc. intelektinės nuosavybės registravimo išlaidų, o mokslo ir studijų įstaigoms – 95 proc. Šiemet sąlygos visiems yra vienodos, visiems padengiama iki 95 proc. registravimo išlaidų“, – sakė A. Pakėnienė, AAA Baltic Service Company partnerė, Europos patentinė patikėtinė.

 

Pasak jos, ko gero, MITA sprendimą pagerinti sąlygas bendrovėms lėmė tai, kad verslas dėl pernai buvusių sąlygų parama naudojosi neaktyviai.

2011 m. MITA suteikė paramą 14 paraiškų teikėjų, paskirstyta 213 tūkst. litų. Patentus registravo 6 mokslo ir studijų įstaigos, 2 bendrovės, vieną laimėjusią paraišką mokslo įstaiga ir verslininkai teikė bendrai.

 

2010 m., paramos buvo suteikta kur kas daugiau – 718 tūkst. litų. Finansuotos 43 paraiškos. Vienodos buvusios finansavimo sąlygos lėmė didesnį verslo aktyvumą. Be to, užpernai paramą galėjo gauti ir patentus registruojantys fiziniai asmenys. Vidutinė finansavimo suma buvo 18 tūkst. litų.

 

„Apskritai verslas linkęs aktyviau naudotis intelektinės nuosavybės apsaugos priemonėmis, kadangi prekių ženklų, pramoninio dizaino ir patentų registravimas suteikia konkurencinį pranašumą, ypač eksportuojant. Pastaraisiais metais aktyviau registruoti savo intelektinę nuosavybę bendroves skatina galimybė registruoti bendrijos prekės ženklą ar bendrijos dizainą bei apsaugoti savo konkurencinį pranašumą visoje ES“, – teikė A. Pakėnienė.

 

Dauguma bendrovių, kurios registruoja savo intelektinę nuosavybę pasinaudojusios MITA parama, renkasi Europos patentą arba tarptautinę paraišką.

AAA Baltic Service Company paraiškų rengime dalyvauja kaip konsultantai – padeda rengti dokumentus, pataria dėl intelektinės nuosavybės apsaugos priemonių pasirinkimo, registruoja patentus, prekių ženklus ir dizainą Lietuvos bei Europos patentų biuruose.

 

MITA šiemet planuoja paskirstyti iki 650 tūkst. litų paramos. Didžiausias galimas paramos, teikiamos vienam išradimui patentuoti dydis – 100 tūkst. litų. Paraiškų patiekimo terminas – šių metų spalio 25 d., o iki rugpjūčio 16 d. pateiktos ir teigiamai įvertintos paraiškos bus svarstomos nelaukiant galutinio paraiškų pateikimo termino.

Daugiau informacijos apie tai pateikiama agentūros svetainėje (http://www.mita.lt/lt/inovacijos/pramonine-nuosavybe/kvietimai).

Plačiau
2012-06-01
Patentinio patikėtinio profesijai Lietuvoje – jau 20 metų. Jos istorija Lietuvoje pradėta skaičiuoti prieš du dešimtmečius, Lietuvos Vyriausybei paskelbus nutarimą, kuriuo nustatyta šių specialistų atestavimo ir registravimo tvarka. AAA Baltic Service Company patentiniai patikėtiniai kartu su kolegomis profesijos sukaktį paminėjo seminare-diskusijoje apie patentinio patikėtinio profesiją.

Patentinio patikėtinio profesijai Lietuvoje – jau 20 metų. Jos istorija Lietuvoje pradėta skaičiuoti prieš du dešimtmečius, Lietuvos Vyriausybei paskelbus nutarimą, kuriuo nustatyta šių specialistų atestavimo ir registravimo tvarka. AAA Baltic Service Company patentiniai patikėtiniai kartu su kolegomis profesijos sukaktį paminėjo seminare-diskusijoje apie patentinio patikėtinio profesiją.

 

Seminaro metu buvo kalbama apie profesijos istorines ištakas, situaciją Lietuvoje ir kaimyninėse šalyse, problemas ir iššūkius, prisiminti pirmieji žingsniai.

„Intelektinė nuosavybė yra ypač svarbi versle. Patentas, dizainas, prekės ženklas ar išradimas yra tai, kas išskiria vienos bendrovės gaminį ir paslaugą iš kitų panašių tarpo ir gali lemti verslo sėkmę. Lietuvoje pradėjus kurtis rinkos ekonomikai ir vystyti lietuviškus verslus, tapo aktuali ir intelektinės nuosavybės apsauga. Per praėjusius 20 metu ji tapo dar svarbesnė, o Lietuvoje pavyko sukurti gerą intelektinės nuosavybės apsaugos sistemą“, – sakė Marius Jakulis Jason, AAA Baltice Service Company vyriausiasis partneris. Prieš 20 metų iš JAV sugrįžęs į nepriklausomybę atgavusią Lietuvą, M. Jakulis Jason tapo vienu iš pirmųjų patentiniu patikėtiniu Lietuvoje ir įkūrė AAA Baltic Service Company.

 

Lietuvos patentinių patikėtinių registre šiuo metu yra virš 50 praktikuojančių specialistų. Keturi iš jų – AAA Baltic Service Company patentiniai patikėtiniai.

„Patentinio patikėtinio profesija – įdomi, visada esi naujienų sūkuryje, o specialistai iš jos pabėga retai. Motyvuoja pats darbas, kuriame reikia skirtingų sričių žinių, o konsultacijos duoda realią naudą lietuviškus gaminius kuriantiems verslams. Turbūt svarbu ir tai, kad norint tapti patikėtiniu, reikalingas rimtas apsisprendimas – tai užtikrina darbo stažo reikalavimai ir laikomas egzaminas. Pastaraisiais metais profesijos horizontai ir geografija dar labiau išsiplėtė. Lietuvai prisijungus prie Europos patentų Konvencijos, atsirado galimybė gauti Europos patentą, išplėsti jo galiojimą Lietuvoje, o įstojus į Europos Sąjungą įsigaliojo Europos prekių ženklai, kurie vis aktualesni Lietuvos bendrovėms“, – sakė Otilija Klimaitienė, AAA Baltic Service Company vadovaujanti partnerė, Europos patentinė patikėtinė.

 

Patentinis patikėtinis atstovauja fiziniams ir juridiniams asmenims patentų biuruose, teikia kitas teisines paslaugas intelektinės nuosavybės apsaugos srityje. Tai – laisvoji profesija, o patentinio patikėtinio darbas yra ne tik teisinis. Jis siejamas ir su moksline-technine veikla, kadangi patentų srityje svarbios technikos ir inovacijų žinios.

 

Seminare kolegas sveikino Patentinių patikėtinių asociacijos prezidentas, Valstybinio patentų biuro direktoriaus pavaduotojas, AIPPI Lietuvos grupės prezidentas, pranešimus skaitė Lietuvos patentų biuro atstovas ir kolegos patentiniai patikėtiniai.

 

AAA Baltic Service Company įkurta kartu su patentinio patikėtinio profesijos atsiradimu ir šiemet mini 20 veiklos Lietuvoje metų sukaktį.

Plačiau
2012-05-22
Leidinys „The Legal 500“ paskelbė Lietuvos kontorų, besispecializuojančių intelektinės nuosavybės srityje, vertinimus. AAA Baltic Service Company ir vėl pirmauja šioje kategorijoje, įvertinus itin aukštos kokybės teikiamas paslaugas Baltijos šalyse.

Leidinys „The Legal 500“ paskelbė Lietuvos kontorų, besispecializuojančių intelektinės nuosavybės srityje, vertinimus. AAA Baltic Service Company ir vėl pirmauja šioje kategorijoje, įvertinus itin aukštos kokybės teikiamas paslaugas Baltijos šalyse.

 

„AAA tinklas Baltijos šalyse teikia „puikų aptarnavimą“ bei konsultuoja gerai žinomus tarptautinius prekių ženklus šiame regione. Veikdama alkoholinių gėrimų gamintojo AB „Stumbras“ vardu, įmonė sėkmingai užregistravo prekių ženklą „Lithuanian vodka“, kurį buvo atsisakęs registruoti nacionalinis patentų biuras.“ – pabrėžia „The Legal 500“. AAA Baltic Service Company ekspertų ir profesionalų komandai vadovauja Marius Jakulis Jason, kuris taip pat pripažįstamas lyderiaujančiu tarp šios srities profesionalų.

 

„The Legal 500“ yra plačiai pripažintas tarptautinis teisės žinynas, leidžiamas „Legalease“ Londone jau daugiau nei 20 metų. Tarptautinis teisės žinynas „The Legal 500“ pateikia pačią išsamiausią nepriklausomų vertintojų parengtą pasaulinę apžvalgą apie teisinių paslaugų teikėjus daugiau nei 100 valstybių. Vertinimai grindžiami kontorų pateikta informacija apie jų praktiką ir patirtį, klientų ir konkurentų atsiliepimais apie taikomą praktiką ir teikiamas paslaugas.

 

Plačiau
2012-05-20
World Tardemark Review 1000 – pirmasis ir vienintelis savarankiškas reitinguojantis leidinys, skirtas išskirtinai prekių ženklų praktikai bei praktikams, 2012 metų lyderiaujančių prekių ženklų profesionalų rinkimuose Aukso medaliu už nuopelnus intelektinės nuosavybės srityje apdovanojo AAA Baltic Service Company.

World Tardemark Review 1000 – pirmasis ir vienintelis savarankiškas reitinguojantis leidinys, skirtas išskirtinai prekių ženklų praktikai bei praktikams, 2012 metų lyderiaujančių prekių ženklų profesionalų rinkimuose Aukso medaliu už nuopelnus intelektinės nuosavybės srityje apdovanojo AAA Baltic Service Company.

 

AAA Baltic Service Company užima didelę rinkos dalį atstovaudama klientus ginčuose dėl prekių ženklų, patentų ar dizainų. Pasak World Trademark Review 1000 „AAA Baltic Service Company yra „pirmoji stotelė“ daugeliui tarptautinių investuotojų Lietuvoje“, kuri valdo svarbią praktiką nukreiptą į užsienį, kai veikiama vietinių bendrovių vardu, kurios vis daugiau prekių ženklų registruoja užsienio jurisdikcijose. Vadovaujanti partnerė Otilija Klimaitienė, gindama intelektinės nuosavybės objektus, pritaiko įvairias jos apsaugos bei vykdymo priemones. Ji giriama už nuopelnus atstovaujant klientus teismuose, Vidaus rinkos derinimo (OHIM) tarnyboje bei Pasaulio intelektinės nuosavybės organizacijoje (WIPO).

Plačiau
2012-05-15
Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją, kuria paragino išspręsti Europos patentų registravimo problemą, aktualią žemės ūkio srityje dirbantiems selekcininkams. Pasak AAA Baltic Service Company Europos patentinės patikėtinės Otilijos Klimaitienės, Europos patentų tarnybos sprendimai dėl augalų, išvestų tradiciniu veisimo būdu – kryžminimu, patentavimo ribojo naujų augalų veislių ir susijusių inovacijų plėtrą.

Europos Parlamentas priėmė rezoliuciją, kuria paragino išspręsti Europos patentų registravimo problemą, aktualią žemės ūkio srityje dirbantiems selekcininkams. Pasak AAA Baltic Service Company Europos patentinės patikėtinės Otilijos Klimaitienės, Europos patentų tarnybos sprendimai dėl augalų, išvestų tradiciniu veisimo būdu – kryžminimu, patentavimo ribojo naujų augalų veislių ir susijusių inovacijų plėtrą.

 

Situacija problemine tapo po to, kai Europos patentų tarnyba (EPT) išdavė du Europos patentus augalams. Šie atvejai žinomi kaip brokolių patentas (EP 1069819) ir pomidorų patentas (EP 1211926). 2002 m. išduotas pirmasis patentas nusakė antikancerogeninės medžiagos kiekio padidinimo būdą brokolyje, tam panaudojant biologinį, įprastinį veisimo būdą. O 2003 m. Izraelio žemdirbystės ministerijai buvo išduotas patentas „sausiems pomidorams“, kurie turi ypač nedaug vandens ir yra susiraukšlėję. Patentu buvo apsaugotas biologinis procesas – kryžminimas. Taip pat abu patentai įtvirtino gautų augalų vaisių ir sėklų patentinę apsaugą.

 

„Šiuos du patentus užprotestavus oponentams, buvo išbraukti punktai, įtvirtinantys įprastų biologinių procesų – kryžminimo, selekcijos – apsaugą. Vis dėlto, buvo likęs neatsakytas klausimas, ar galima patentuoti biologinį darinį, gautą nepatentabilaus proceso metu. Priešprieša kyla, nes esamos Europos patentų tarnybos teisinės nuostatos nėra pakankamai aiškios“, – sakė Europos patentinė patikėtinė O. Klimaitienė, AAA Baltic Service Company partnerė.

 

Pasak jos, Europos patentų konvencija numato, kad „Europos patentai bus suteikiami bet kokiam išradimui, kurie turi pramoninį pritaikymą, yra nauji ir turi išradimo lygį“. Ginčų kyla dėl šios nuostatos taikymo ribų – koks yra pakankamas išradimo lygis, kad jį galima būtų saugoti patentu. Kita vertus, konvencija numato ir išimtis, kada išradimai nėra patentuojami. Viena iš išimčių apima augalų ir gyvūnų veisles bei iš esmės biologinius jų veisimo būdus. Šiuo metu EPT yra išdavusi keletą šimtų patentų, susijusių su genetiškai modifikuotais augalais ir gyvūnais, ir yra pradėjusi išdavinėti patentus, susijusius su įprastais, nemodifikuotais augalais. Nesutariama būtent dėl jų patentabilumo.

 

Europos Parlementas savo rezoliucija kreipėsi į EPT, kad būtų sustabdytas įprasto gyvūnų ir augalų veisimo patentavimas. Toks sprendimas vertinamas kaip naudingas ūkininkams, veisėjams ir vartotojams. Manoma, kad jis paskatins konkurenciją šioje rinkoje ir užkirs kelią rinkos koncentravimui. Toliau įgyvendinant Europos Parlamento pasiūlytą sprendimą, bus svarbus ir ES valstybių dalyvavimas – jos raginamos savo teisės aktuose įtvirtinti išimtį, kuri užtikrintų veisėjams laisvą prieiga prie sėklų ir technologijų, taip pat ir tų, kurios dabar saugomos patentais.

 

„Europos Parlamentas savo rezoliucija siekia apibrėžti aiškesnes ribas dėl augalų ir gyvūnų veislių bei jų išvedimo būdų patentavimo. Tai turėtų sumažinti galimybę piktnaudžiauti patentų įstatymais ir geriau suderinti etikos, mokslinio progreso bei pramonės interesų klausimus, susijusius su patentuojamais biotechnologiniais išradimais“, – sakė O. Klimaitienė.

Plačiau
2012-04-02
Tiek meno kūrinių, tiek verslo idėjų atnešama materialinė nauda tiesiogiai priklauso nuo autorių ir savininkų galimybių apginti savo nuosavybės teises. Kol kas pasigirti dideliais autorių teisių apsaugos pasiekimais Lietuva negali.

Tiek meno kūrinių, tiek verslo idėjų atnešama materialinė nauda tiesiogiai priklauso nuo autorių ir savininkų galimybių apginti savo nuosavybės teises.

Kol kas pasigirti dideliais autorių teisių apsaugos pasiekimais Lietuva negali. Siautėjantys idėjų vagys varo į neviltį verslininkus, mažindami įmonių konkurencingumą. Valstybė surenka mažiau mokesčių. Amatininkai atvirai prisipažįsta nevežantys įdomiausių darbų į muges, kad šie nebūtų tuoj pat nuplagijuoti.

 

Vis dėlto daugelis kūrėjų nelinkę nuolaidžiauti net ir sunkiausiai tramdomiems interneto „piratams“. Pavyzdžiui, prieš keletą dienų paaiškėjo, kad lietuviško filmo „Tadas Blinda. Pradžia“ nelegalus platinimas jo kūrėjams netapo staigmena - tam buvo ruoštasi iš anksto. Lietuvos Antipiratinės veiklos asociacijos atstovai kartu su policijos pareigūnais bei antstoliais jau kurį laiką stebi populiariausias apsikeitimo bylomis („torrent“) svetaines ir aiškinasi nelegalių kopijų platintojų kompiuterių IP adresus. Nelegalios filmo kopijos šalinamos iš interneto, pažeidėjų laukia administracinė atsakomybė.

 

Tad kokios teisinės priemonės svarbios ginant autorinės ir intelektinės nuosavybės teises? Ar antstolių paslaugos naudingos tik fiksuojant pažeidimus, ar jos gali padėti ir siekiant apsisaugoti nuo kūrybos vagių? Galiausiai, kokiais atvejais antstoliams tenka išieškoti skolas ne iš lėšų ar turto, bet iš skolininko turtinių teisių – pavyzdžiui, iš išradėjo teisės į išmokas už patentą ar įpėdinio teisės į palikimą?

 

Laidoje dalyvauja Lietuvos antstolių rūmų prezidiumo narys, antstolis Valdas Čeglikas, Advokatų kontoros „AAA Baltic Service Company“ advokatas Andrius Iškauskas, Lietuvos autorių teisių gynimo asociacijos agentūros Muzikos kūrinių skyriaus vedėjo pavaduotojas Arvydas Adamonis.

 

Šaltinis: www.ziniur.lt

Plačiau
2012-03-14
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas priėmė galutinį sprendimą byloje dėl tualetinio vandens „JOOP!” pardavimo Lietuvoje. Teismas nustatė, kad parduotuvių tinklą „Parfum Express“ valdanti bendrovė „Baltijos didmena“ pažeidė ieškovo „Coty Prestige Lancaster Group GmbH“ teises į prekių ženklą „JOOP!“, ir uždraudė jai Lietuvoje prekiauti JAV rinkai skirtu tualetiniu vandeniu.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas priėmė galutinį sprendimą byloje dėl tualetinio vandens „JOOP!” pardavimo Lietuvoje. Teismas nustatė, kad parduotuvių tinklą „Parfum Express“ valdanti bendrovė „Baltijos didmena“ pažeidė ieškovo „Coty Prestige Lancaster Group GmbH“ teises į prekių ženklą „JOOP!“, ir uždraudė jai Lietuvoje prekiauti JAV rinkai skirtu tualetiniu vandeniu.

 

„Ši byla svarbi formuojant paralelinį importą ES reglamentuojančių normų taikymo praktiką, kai šalyje yra parduodami kitos šalies rinkai skirti gaminiai. Aukščiausiojo Teismo sprendimas darys įtaką ir verslo priimamiems sprendimams dėl intelektinės nuosavybės saugomų prekių importo“, – teigė ieškovui atstovavusios advokatų kontoros AAA Baltic Service Company advokatė Giedrė Domkutė.

 

Ieškovas „Coty Prestige Lancaster Group GmbH“, kuriam priklauso Europos Bendrijos prekių ženklas „JOOP!”, kreipėsi į teimą teigdamas, kad atsakovas neturėjo teisės šiuo prekės ženklu pažymėto tualetinio vandens pardavinėti Lietuvoje. Patikrinus gaminių serijinius numerius nustatyta, kad atsakovo parduodamos prekės buvo skirtos pardavinėti JAV rinkoje, o atsakovas neturėjo prekių ženklo savininko sutikimo platinti šį tualetinį vandenį Lietuvoje ir Europos Sąjungoje.

 

„Ši byla ir teismo priimtas sprendimas yra aktualus ne vienam paralelinį importą vykdančiam Lietuvos verslininkui. Klaidos neretai daromos ne iš piktos valios, bet pakankamai neišmanant įstatymų. Patys verslininkai turi būti itin atsargūs, be to pravartu tartis ir su šios srities profesionalais ir teisininkais“, – sakė G. Domkutė.

 

Bendrovė „Baltijos didmena“ nesutiko su pirmosios ir apeliacinių instancijos priimtais jai nepalankiais sprendimais. Bendrovė savo poziciją grindė tuo, kad prekes pirko Jungtinėje Karalystėje, todėl, remdamasis laisvo prekių judėjimo ES teise, gali jas padavinėti ir Lietuvoje. Teismas šių argumentų nepalaikė, kadangi prekės buvo platinamos be prekės ženklų „Joop!“ savininko sutikimo, be to, dalis jų buvo skirtos JAV rinkai.

 

Teismas taip pat išaiškino, kad paralelinis importas nesuteikia teisės prekiauti gaminiais, pažymėtais saugomu prekės ženklu, kadangi teisė įgalioti tai daryti priklauso prekės ženklo turėtojui. Prekių importuotojai turi įsitikinti, kad prekės importui yra įgyjamos ir realizuojamos teisėtai, nepažeidžiant intelektinės nuosavybės teisių. Per neatsargumą ar nežinojimą įsigijus ir platinant prekes, į kurias neturima intelektinės nuosavybės teisių, atsakomybė gula ant verslininko pečių.

 

Jau 20 metų Lietuvoje veikiančią AAA Baltic Service Company tarptautinis žurnalas „Managing Intellectual Property“ nuo 1999 m. kasmet skelbia viena iš geriausių įmonių Baltijos valstybėse, dirbančių prekių ženklų, patentų ir autorinės teisės srityse. AAA Baltic Service Company turi biurą Estijoje, atstovus Latvijoje ir kitose šalyse. 2010 m. advokatų kontora tapo tarptautinės organizacijos European Law Firm nare.

Plačiau
2012-03-06
Lietuvos Aukščiausiasis Teismas priėmė galutinį sprendimą byloje dėl „bočių“ duonos pavadinimo naudojimo. Teismas patenkino UAB „Baltasis pyragas“ ieškinį ir žymenį „bočių“ paskelbė nesaugomu elementu – jį galės naudoti visi duonos kepėjai. UAB ,,Vilniaus duona“ prekių ženklų ,,Vilniaus bočių duona“ ir ,,Bočių duona RYE BREAD ,,BOČIŲ“ 1,5 kg“ registracija pripažinta negaliojančia.

Paskelbtas galutinis sprendimas dėl „bočių“ duonos vardo naudojimo. Lietuvos Aukščiausiojo Teismo sprendimu „bočių“ duonos žymenį galės naudoti visi kepėjai


Lietuvos Aukščiausiasis Teismas priėmė galutinį sprendimą byloje dėl „bočių“ duonos pavadinimo naudojimo. Teismas patenkino UAB „Baltasis pyragas“ ieškinį ir žymenį „bočių“ paskelbė nesaugomu elementu – jį galės naudoti visi duonos kepėjai. UAB ,,Vilniaus duona“ prekių ženklų ,,Vilniaus bočių duona“ ir ,,Bočių duona RYE BREAD ,,BOČIŲ“ 1,5 kg“ registracija pripažinta negaliojančia.

 

„Kelerius metus užtrukusios bylos pabaiga svarbi ne tik visoms Lietuvos kepykloms, kurios nuo šiol be apribojimų galės naudoti žymenį „bočių“ savo kepamai duonai apibūdinti, bet panašių bylų sprendimui ateityje. Aukščiausiojo Teismo padarytos išvados prisidės prie prekės ženklų apsaugos praktikos formavimo“, – teigia atsakovui UAB „Baltasis pyragas“ atstovavusios advokatų kontoros AAA Baltic Service Company advokatė Daiva Ušinskaitė-Filonovienė.

 

„Vilniaus duonos“ prekių ženklų „Vilniaus bočių duona“ ir „Bočių duona Rye bread“ registracija buvo pripažinta negaliojančia nustačius, kad „bočių“ duona yra visuotinai suprantama kaip aiškus, konkretus juodos ar tamsios ruginės duonos rūšinis pavadinimas, jau tapęs bendriniu. Tai nustatyti padėjo anksčiau bendrovių „Spinter“, „Vilmorus“ ir „Baltijos tyrimai“ atliktų Lietuvos gyventojų apklausų rezultatai. Nustatyta, kad daugumai Lietuvos gyventojų „bočių“ duona asocijuojasi su duonos rūšimi (juoda, rupi, saldžiarūgštė) ir tik nedidelė gyventojų dalis šią duoną sieja su konkrečiu gamintoju.

 

Byloje taip pat buvo pastebėta, kad be „Vilniaus duonos“, Lietuvoje daugiau niekas nebandė siekti išimtinių teisių į prekių ženklą „Bočių duona“. Šis žymuo kitų kepyklų veikloje naudotas kaip bendrinis, apibūdinantis duonos charakteristiką. Priimant sprendimą buvo atsižvelgtą į visų gamintojų interesą, kad žymuo liktų laisvai naudojamas.

 

„Tai, kad iki šiol „Vilniaus duona“ naudojo „bočių“ žymenį kaip savo prekės ženklą, buvo neteisinga kitų kepyklų atžvilgiu, be to klaidino vartotojus. Aukščiausiojo Teismo sprendimas, priimtas atsižvelgiant į Lietuvos gyventojų nuomonę ir „bočių“ duonos istoriją, visoms kepykloms suteikia vienodas konkurencijos galimybes ir užkerta kelią vartotojų klaidinimui “, – teigia D. Ušinskaitė-Filonovienė.

 

„Bočių“ duona Lietuvoje buvo kepama ir parduodama dar iki „Vilniaus duonos“ prekių ženklų registracijos, jos receptūra 1987 m. sukurta Palangos duonos gamykloje. Žymuo „Bočių duona“ ilgą laiką buvo naudojamas skirtingų gamintojų ir platintojų toms pačioms prekėms žymėti, šią duoną daugelį metų gamina įvairios šalies kepyklos.

 

Byloje taip pat buvo atkreiptas dėmesys į tai, jog ieškovo ir atsakovo veiklos pobūdis sutampa, tad „Vilniaus duona“, išskirtinėmis teisėmis naudojusi ženklą „bočių“, pažeidė Prekių ženklų įstatymo nuostatas, sąžiningos konkurencijos nuostatas ir vartotojų teises.

Plačiau
2012-03-01
Advokatė Giedrė Domkutė skaitė pranešimą seminare „Kaip apsaugoti verslą? Komercinės paslaptys, konfidenciali informacija ir nekonkuravimo sąlygos“

2012 m. vasario 15 d. AAA Baltic Service Company bendradarbiaudama su Lietuvos verslo konfederacija (ICC Lietuva) organizavo 4 valandų seminarą „Kaip apsaugoti verslą? Komercinės paslaptys, konfidenciali informacija ir nekonkuravimo sąlygos“.

 

Šiame seminare, kurį vedė advokatė Giedrė Domkutė, remiantis teisine baze bei teismų praktika, buvo analizuojami komercinių paslapčių nustatymo ir naudojimo tvarkos klausimai skirtingose įmonės veiklos sferose: santykiuose su kitomis įmonėmis, įmonės vidaus, darbo santykiuose bei santykiuose tarp įmonės ir jos akcininkų.

Plačiau
2012-02-12
2012 m. vasario 10 d. AAA Baltic Service Company tęsdami ilgametį bendradarbiavimą su Lietuvos verslo konfederacija (ICC Lietuva) surengė seminarą tema „Prekių ženklai. Iššūkiai pareiškėjams, siekiant apsaugoti prekių ženklą konkurencingoje aplinkoje“

2012 m. vasario 10 d. AAA Baltic Service Company tęsdami ilgametį bendradarbiavimą su Lietuvos verslo konfederacija (ICC Lietuva) surengė seminarą tema „Prekių ženklai. Iššūkiai pareiškėjams, siekiant apsaugoti prekių ženklą konkurencingoje aplinkoje“. 4 valandų trukmės seminare pranešimus skaitė AAA Baltic Service Company partnerės patentinė patikėtinė Aušra Pakėnienė bei advokatė Giedrė Domkutė.

 

Seminare, remiantis ilgamete pranešėjų patirtimi, buvo analizuojama prekių ženklų registravimo sistema Lietuvoje, prekių ženklo savininkui registracijos suteikiamos teisės ir prekių ženklų galiojimas, apsauga ir gynimo būdai, aptariamos problemos, su kuriomis susiduria prekių ženklo savininkas ar jo atstovai registruodamas ar gindamas savo teises, taip pat pateikiami praktiniai patarimai greitesniam ir efektyvesniam prekės ženklo registravimui bei patarimai, ką daryti ir kaip naudotis prekės ženklo registracijos suteikiama apsauga, jei pažeistos prekės ženklo savininko teisės.

Plačiau
2012-02-05
AAA Baltic Service Company advokatė Giedrė Domkutė dalyvavo 2012 02 02 – 2012 02 05 Davose, Šveicarija, vykusiame kasmetiniame European Law Firm (ELF) narių susitikime.

AAA Baltic Service Company advokatė Giedrė Domkutė dalyvavo 2012 02 02 – 2012 02 05 Davose, Šveicarija, vykusiame kasmetiniame European Law Firm (ELF) narių susitikime. Šio susitikimo metu buvo aptarta advokatų kontorų įvairiose Europos Sąjungos šalyse bei Rusijoje bendradarbiavimo klausimai, siekiant sudaryti klientams sąlygas gauti kokybišką, profesionalų teisinį aptarnavimą įvairiose šalyse, laikantis vieningų teisinių paslaugų teikimo standartų.

Plačiau
2012-01-24
AAA Baltic Service Company teisininkų komandoje dirbs du nauji savo sričių specialistai – advokato padėjėjas Dominykas Vanhara ir teisininkas Tomas Kajackas.

AAA Baltic Service Company teisininkų komandoje dirbs du nauji savo sričių specialistai – advokato padėjėjas Dominykas Vanhara ir teisininkas Tomas Kajackas.

 

D. Vanhara daugiausiai patirties turi ir dirbs finansinių priemonių, kapitalo rinkų, bankų ir finansų teisės, viešųjų pirkimų srityse. Teisinį darbą jis dirba nuo 2009 m., o advokato padėjėjas yra nuo 2010 metų. D.Vanhara yra aktyvus Investuotojų asociacijos valdybos narys.

 

T. Kajacko specializacija yra viešieji pirkimai ir sutarčių teisė. Jis turi daugiau nei 8 metų profesinę patirtį organizuojant ir vykdant viešųjų pirkimų procedūras. Teisinį darbą dirba nuo 1999 metų.

 

Abu kolegos yra įgiję teisės magistro laipsnį. D.Vanhara – 2010 m. Vilniaus universitete, o T. Kajackas – 2001 m. Vytauto Didžiojo universitete.

 

Nauji kolegos prie AAA BAltic Service Company prisijungė plečiantis advokatų kontorai ir didėjant klientams reikalingų teisinių konsultacijų finansų teisės ir viešųjų pirkimų srityse poreikiui.

Plačiau